3500 podpisów złożonych co dalej?

Dalej będziemy zbierać podpisy, jednocześnie po zakończonej manifestacji Waperów warto odrobinę podsumować akcję zbierania podpisów pod petycją.

 

23 lutego 2016 podczas pierwszej manifestacji Waperów w Polsce do Biura Podawczego Departamentu do Spraw Obywatelskich przy KPRM zostało oficjalnie złożonych ok. 3500 fizycznych podpisów pod petycją (foto poniżej). Niemniej akcja zbierania podpisów pod petycją ciągle trwa i dążymy do jak największej liczby! Przy okazji z góry chcielibyśmy przeprosić wszystkich sprzedawców którzy nas wsparli a nie otrzymali obiecanej pomocy szczerze mówiąc, wasze wsparcie przerosło wszelkie oczekiwania i nie podołaliśmy z obrobieniem tego wszystkiego, plus organizacją manifestacji.

Od teraz zmieniamy sposób przesyłania petycji:

  • Każdy kto zbiera podpisy pod petycją, gromadzi dowolną ilość, po czym przesyła oryginały do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
  • Na adres eyaseogl prosimy przesłać info z ilością przesłanych do KRPM petycji będziemy mieli kontrolę nad sumaryczną ilością zebranych podpisów

Jednocześnie chylimy czoła i OGROMNIE dziękujemy za tak duże wsparcie w walce o nasze prawa. Bez Was żadna z naszych akcji nie odniosła by sukcesu :) yes

WAPUJEMY, NIE TRUJEMY!

_AG_6276 kopiuj _AG_6279 kopiuj _AG_6407 kopiuj _AG_6478 kopiuj _AG_6489 kopiuj _AG_6498 kopiuj

Wezwanie do akcji RUSZAMY POD KANCELARIĘ PREMIERA!!!

Szanowni Waperzy,

jak widać, rządzący nie chcę usłyszeć naszych protestów składanych drogą formalną, więc nadszedł czas aby zrobić to w bardziej tradycyjny sposób.

W dniu 23 lutego 2016 zostanie zorganizowana manifestacja waperów pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Spotykamy się o 11:00 przy Alejach Ujazdowskich 1/3.

Potrzebujemy Waszego wsparcia, im więcej nas się pojawi, tym większe będzie zainteresowanie i szanse na zauważenie przez rządzących. Pokażmy, że jesteśmy silni i wytrwali w walce o nasze prawa oraz, że nie boimy się wyjść na ulicę.

LICZYMY NA WASZĄ OBECNOŚĆ

Uwaga: swoją obecność można potwierdzić klikająć "Wezmę udział" w wydarzeniu na Facebook: https://www.facebook.com/events/1725480161072433/

protest grafika

 

 

Audycja z udziałem Prof. Andrzeja Sobczaka

W dniu 1 lutego 2016 r. na antenie Polskiego Radia miała miejsce audycja traktująca o elektronicznych papierosach. Gościem audycji był znany nam już naukowiec i największy autorytet w dziedzinie badań nad e-papierosami w Polsce Profesor Andrzej Sobczak.

Zachęcamy do przesłuchania całej audycji jesteśmy pod ogromnym wrażeniem występu Prof. Sobczaka.

Link do audycji: http://www.polskieradio.pl/7/163/Artykul/1577429,Cztery-Pory-Roku-01022016-cz-1-0912

Opowiedz swoją historię

cropped-vapestory

Jeśli chcemy przekonać ludzi, także polityków i lekarzy, jak skuteczne może być wapowanie w rzucaniu palenia tytoniu, to bardzo dobrym sposobem będzie opowiedzenie naszych historii.

Chcemy stworzyć miejsce, gdzie zebrane będą historie waperów z całego świata. Opisz swoją w komentarzu, aby do nas dołączyć.

Jeśli zechcesz podpisać się imieniem i nazwiskiem oraz napisać gdzie mieszkasz, to Twoja historia będzie bardziej wiarygodna dla sceptyków, jednak najważniejsza jest sama historia. Nawet jeśli nie zechcesz się podpisać, to Twoja opowieść o wapowaniu może zdziałać wiele dobrego.

 

Możesz także dodać wpis bezpośrednio na stronie European Vapers United Network MyStory (po polsku lub po angielsku). Historie dodane tutaj również zostaną przez nas zamieszczone na stronie EVUN tam będzie znajdowała się cała ich baza.

 

Kolejny list SUEP do Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Po zaprzysiężeniu Prezydenta elekta i objęciu przez niego Urzędu postanowiliśmy ponowić nasze wystąpienie o zawetowanie ustawy z rozszerzeniem o konkretne zarzuty dotyczące możliwości łamania przez jej zapisy naszych praw. Dodatkowym czynnikiem były wątpliwości czy poprzednie pismo w ogóle do Prezydenta elekta dotarło. Kancelaria Sejmu odmówiła nam przyjęcia korespondencji do, a zatem za radą Kancelarii PiS wysłaliśmy je pocztą za potwierdzeniem odbioru na adres ul. Wiejska 10 w Warszawie.

Poniżej odnośniki do skanu pisma i skanu potwierdzenia odbioru poprzedniej korespondencji. Czy tak powinno wyglądać potwierdzenie odbioru korespondencji przez Kancelarię Sejmu RP? Oceńcie sami.

 

Skan pisma SUEP do Prezydenta RP

Skan potwierdzenia odbioru

 

 

List SUEP do Prezydenta elekta RP

Walka z implementacją TPD do polskich przepisów wciąż trwa.

Popatrzmy dzisiaj wspólnie do Kalendarza najbliższych wydarzeń politycznych:

03.08.2015 r. ostatni dzień możliwości wnoszenia uwag do zmiany wiadomej Ustawy,

06.08.2015 r. zaprzysiężenie Prezydenta elekta RP Andrzeja Dudy. W tym dniu nowy Prezydent oficjalnie obejmie swój Urząd. Co to oznacza dla Nas? To, że dalsze prace nad projektem i jego ewentualne przyjęcie przez Sejm będzie musiało zostać zatwierdzone przez Prezydenta Dudę, a to może być dla nas szansa.

 

W związku z powyższym, publikujemy list przesłany dzisiaj do Prezydenta elekta Andrzeja Dudy. Zapraszamy do zapoznania się z tekstem.

Pismo do Prezydenta elekta (PDF)

 

 

 

Odpowiedź SUEP na projekt wdrożenia Dyrektywy Tytoniowej

Jak wiecie Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt ustawy wdrażającej w życie założenia Dyrektywy Tytoniowej. Pomimo, że nie zostaliśmy zaproszeni do udziału w konsultacjach społecznych jako jedna z grup których projekt dotyczy bezpośrednio, pozwoliliśmy sobie na osobiste złożenie w Ministerstwie Zdrowia naszej opinii na temat rzeczonego dokumentu.

Metodologia jaką się posłużyliśmy to nie odniesienie do samej Ustawy i jej zapisów, a do Oceny Skutków Regulacji sporządzonej przez Ministerstwo Zdrowia która w założeniu ma opisać jak regulacja wpłynie na wszelkie dziedziny życia, prawa, finansów etc. z jakimi jest związana. Naszym zdaniem, pomimo wielu uchybień i pominięcia bardzo ważnej grupy waperów ten dokument najbardziej nadaje się do skomentowania propozycji MZ, ponieważ jako waperzy chcemy uzmysłowić rządowi jakie skutki może przynieść tworzenie tak restrykcyjnego prawa, wybiegającego daleko poza i tak obszerne regulacje narzucone przez Unię Europejską.

Jednocześnie gorąco zachęcamy wszystkich do wyrażania własnej opinii na temat projektu Ministerstwa Zdrowia w tym miejscu: [link]. Każde zdanie jest na wagę złota, a to jak potoczą się losy konsultacji społecznych może zaważyć na przyszłości wapowania w Polsce. Skan naszego pisma znajduje się poniżej.

 

Odnośnik do pisma SUEP:

Pismo MZ (skan 27.0715)

 

 

 

Mamy mało czasu! Konsultacje społeczne w sprawie ustawy tytoniowej.

Dziś na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy nowelizującej ustawę "tytoniową", projekt wszedł w fazę konsultacji społecznych, potrwają one do 
3 sierpnia 2015.

Jest okres wakacyjny, urlopowy.prosimy jedak spróbujcie poświęcić trochę czasu w słusznej sprawie, zapoznajcie się z tymi dokumentami i co najważniejsze wyślijcie komentarz do tego projektu. Rzeczowy, kulturalny i zawierające mocne argumenty. Pokażmy jak wielu nas jest, jak bardzo ta ustawa nam się nie podoba i jak może nas skrzywdzić. Poniżej linku do strony RCL.

 

Strona projektu, tam znajdziecie treść ustawy oraz uzasadnienie jej powstania.

http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12274456/katalog/12298900#12298900

 

Bezpośredni odnośnik do formularza za pomocą którego możecie dodawać wasze komentarze.

http://legislacja.rcl.gov.pl/projekt/12274456/komentarz

 

Działajmy, czasu jest niewiele!

 

Skandaliczna Debata/Konferencja (???) w Krajowej Izbie Gospodarczej

''Debata'' (24) kopia ''Debata'' (14) kopia

W dniu 16 czerwca 2015 r., miałem wątpliwą przyjemność uczestniczyć w zorganizowanym przez Krajową Izbę Gospodarczą spotkaniu dotyczącym perspektyw rozwoju krajowego rynku wyrobów tytoniowych. KIG zleciła opracowanie w przedmiotowym temacie spółce Case-doradcy Sp. z o.o. tzw. Raportu „Analiza krajowego rynku wyrobów tytoniowych i perspektyw rozwoju”

Poniżej przedstawiam główne: „Działania rekomendowane dla branży” wynikające z Raportu Case:

  • Natychmiastową implementację dyrektywy 2014/40/UE do prawa krajowego. Państwa członkowskie zobowiązane są do stosowania przepisów ww. dyrektywy od maja 2016 roku.
  • Wprowadzenie racjonalnego kwotowego podatku akcyzowego na nowatorskie wyroby tytoniowe powinno nastąpić odpowiednio w powiązaniu z wagą zawartego w nich tytoniu uwzględniając także mniejszą szkodliwość zdrowotną tych produktów. Przykładem w odniesieniu do nowatorskich wyrobów tytoniowych może być sposób opodatkowania cygar i cygaretek tzw. Stawką kwotową (MET na 2014) od 1 kg. mieszanki tytoniu
  • Wprowadzenie niewielkiego kwotowego podatku akcyzowego na płyny do e-papierosów. Podstawą wymiaru podatku powinna być ilość (1 ml) płynu bez względu na zawartość nikotyny. Pozwoli to na odzyskanie części wpływów budżetowych z tytułu akcyzy i ułatwi monitorowanie rynku płynów do e-papierosów.

Muszę przyznać, że szczególnie ten trzeci wniosek (do reszty się tutaj nie odniosę ponieważ nie dotyczą Wapowania), przyprawił mnie o zdumienie a w konsekwencji silną irytację, trudno bowiem zrozumieć dlaczego proponowaną akcyzą miały by być obciążone liquidy nie będące stricte wyrobem tytoniowym a szczególnie te o zerowej zawartości nikotyny natomiast „ułatwienie monitorowania rynku płynów do e-papierosów” to tylko „puste” hasło tak chętnie używane przez przeciwników e-palenia.

Ogólnie ta „Debata” piszę w cudzysłowie, ponieważ organizatorzy przyjęli formułę polegającą na obszernych wypowiedziach przedstawicieli Prezydium spotkania a na koniec możliwości zadawania im pytań. Formuła ta niezbyt przystaje do tradycyjnej formy Debaty, która z założenia powinna umożliwić wypowiedzenie swoich opinii na temat „Raportu” wszystkim zainteresowanym środowiskom. Spotkanie, bo tak należy je nazwać, upłynęło pod znakiem reklamy produktu i bardzo silnym naciskiem na utrzymanie wpływów budżetowych bez względu na skutki zdrowotne i społeczne palenia tytoniu.

Bardzo dużo miejsca w trakcie „Debaty” Prezydium poświęciło lansowaniu i reklamie urządzeń do podgrzewania tytoniu w których nie występuje zjawisko spalania (prelegent z Case-doradcy zasiadający w Prezydium został zaopatrzony w takie urządzenie celem jego prezentacji). W tym miejscu należy podkreślić, że w przeciwieństwie do e-papierosów, które są na rynku od 8 lat, i przeprowadzone na ich temat dziesiątki badań, „waporyzery” są produktami nieprzebadanymi w ogóle, nieznanymi na polskim rynku i na dzień dzisiejszy nie są w naszym kraju dostępne w powszechnej sprzedaży, a zatem tak silny nacisk na ich lansowanie może służyć wyłącznie chęci ograniczenia dystrybucji płynów i urządzeń do e-palenia na rzecz zmniejszenia strat koncernów tytoniowych.

Na szczególną uwagę zasługiwała wypowiedź obecnego (na szczęście) na spotkaniu Prof. Andrzeja Sobczaka, który jednoznacznie stwierdził, że ani płynów ani urządzeń do e-palenia nie należy w żaden sposób przyrównywać do innych tradycyjnych czy też nowatorskich wyrobów tytoniowych.

Naszym zdaniem przesłanie jest proste – są to produkty ALTERNATYWNE, nie służą leczeniu z nałogu palenia tytoniu, a z samym tytoniem mają bardzo niewiele wspólnego – zaledwie jedną substancję – nikotynę, która notabene wkrótce będzie służyła jako lekarstwo w leczeniu choroby Alzheimera.

W konkluzji należy stwierdzić, że Krajowa Izba Gospodarcza, która z natury swojego działania powinna być reprezentantem wszystkich występujących na rynku podmiotów i tych wielkich i średnich i nawet całkiem niewielkich nie wykazała się szczególnie w tej kwestii w trakcie „Debaty”, co w pełni uzasadnia przymiotnik użyty w tytule tej informacji.

 

Robert Głowacz